American Defense Mfg. AD-Recon Scope Mount, Dual Quick Detach, Vertical Spit Rings, 2" Offset, 34MM, Standard Height, TAC Aluminum Levers, Black AD-RECON-34-TAC
American Defense Mfg.
No reviews yet Write a Review
UPC:
Width:
3.30 (in)
Height:
2.25 (in)
Depth:
7.75 (in)
Shipping:
Calculated at Checkout
37 people looking at this.
Description
The AD-RECON mount is made for putting high power glass onto a flattop style AR-15. The AD-Recon works with scopes with Objective Housings as large as 56 mm. Offered in a variety of ring sizes the 2 cantilever throws the scope out front allowing you to get the right eye relief. It is precision machined from 6061 T6 aluminum and finished in hard coat T3 Mil-Spec anodize. It features the Patented QD Auto Lock Lever system to accommodate both in spec and out of spec rail systems..
Features:
  • Does not require proprietary tools for adjustment
  • Can be adjusted with your finger or a flat blade screwdriver
  • Precision machined from 6061 T6 Aluminum
  • Hard coat anodized for a lifetime of performance
  • Features the Patented QD Auto Lock Lever system
  • Fits 34mm Optic Main Body
  • 2 Cantilever offset
Specifications:
  • Manufacturer Id : ADM
  • Description : Quick Release
  • Manufacturer : American Defense Mfg.
  • Manufacturer Part # : AD-RECON-34-TAC
  • Model : AD-Recon
  • Model 2 : 2" Offset
  • Size : 34mm
  • Type : Mount
  • Sub Category : Rings
  • Color : Black
Extra Information
Brand:
American Defense Mfg.
Width:
3.30 (in)
Height:
2.25 (in)
Depth:
7.75 (in)
Manufacturer Id:
ADM
Description:
Quick Release
Manufacturer:
Manufacturer Part #:
AD-RECON-34-TAC
Model:
AD-Recon
Size:
34mm
Type:
Mount
Sub Category:
Rings
Color:
Black
Model 2:
2" Offset